موادی که در این مطلب درباره شان صحبت می کنیم، پرمصرف ترین مواد مخدر و محرک جهان هستند یعنی بیشترین آسیب اعتیاد، مربوط می شود به این ۱۰ ماده مخدر و محرک…

مواد مخدر و محرک، انواع مختلفی دارند و متنوع تر از آنند که حتی فکرش را بکنید ولی ویژگی مشترک همه این مواد، تاثیر مخرب و مهلکی است که روی جسم و روان انسان دارند. به گزارش تیترآنلاین، مجله همشهری سر نخ، در مقاله ای پرمصرف ترین مواد مخدر و محرک جهان را معرفی نموده که بیشترین آسیب اعتیاد، مربوط می شود به این ۱۰ ماده مخدر و محرک.
پادزهر مخدر
تریاک در زبان فارسی یعنی پادزهر. این ماده درواقع عصاره در هوا خشک شده گل خشخاش است که با تیغ کشیدن به دور کاسبرگ این گل به دست می آید. واژه تریاک به شکل تریاق به عربی راه پیدا کرده و به شکل theriac وارد زبان های اروپایی هم شده است. بیش از ۱۰درصد تریاک را مرفین تشکیل می دهد که از طریق فرایندهای شیمیایی به هروئین تبدیل می شود. در حقیقت تریاک امروزه بیشتر برای تولید هروئین کشت می شود. تریاک بیش از همه به دلیل خصوصیات ضددرد و بی حس کننده آن که موجب می شد عمل های جراحی ممکن شود، در گذشته مورد توجه پزشکان و جراحان بود. مصرف تریاک به شکل سنتی آن تا هنگام جنگ داخلی آمریکا ادامه داشت. بعد از آن با استخراج مرفین و قابلیت تزریق آن، این دارو به مهم ترین داروی ضددرد برای مجروحان جنگی تبدیل شد. مرفین هنوز هم پرمصرف ترین دارو برای مجروحان جنگی و مصدومان سوانح است.
هروئین
هروئین ماده مخدر تشکیل شده از تریاک است که اغلب به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به رنگ سفید مایل به کرم تلخ و بدبو است که پس از مدتی بوی ترشی و سرکه می دهد و عوارض ناشی از مصرف این ماده مخدر مهلک مثل اضطراب، وابستگی، تغییرات شخصیتی، کاهش علایق و انگیزه ها، یبوست، انقباض مردمک چشم، از دست دادن اشتها، ضعیف شدن عکس العمل ها، اختلالات تنفسی، ناراحتی های ریوی و… است. تزریق هروئین، تغییرات شدید و ناگهانی در دستگاه گردش خون ایجاد و بسیار سریع و مستقیم اثر می کند.
هروئین مثل دیگر مشتقات تریاک، درد را کاهش می دهد و باعث ایجاد احساس راحتی در عضلات و مفاصل می شود اما پس از مدتی اثر دارو از بین رفته و معتاد به حال اول بازمی گردد. هروئین در دسته A مواد مخدر طبقه بندی شده و مجازات متخلفان در مورد مصرف، خرید و فروش و نگهداری و قاچاق این ماده مخدر در بسیاری از کشورها، حبس ابد یا پرداخت جریمه است.
اکستازیاکستازی ترکیبی از ماده مخدر آمفتامین و اسید «ال ای دی» است که نام علمی آن «متیلن دی اکسی – متامفتامین» یا «ام دی ام ای» است. این ماده تا سال۱۹۸۰ در انگلیس به عنوان یک داروی عمومی و مجاز مورد استفاده قرار می گرفت. اکستازی در گروه هیجان زاها دسته بندی می شود. گزارش هایی که از مرگ و میر ناشی از این ماده مخدر رسیده، حاکی از آن است که مصرف زیاد اکستازی و ترکیب آن با حرکات موزون در هوای گرم و بسته، باعث بروز سکته قلبی در مصرف کنندگان می شود. از آن جایی که مصرف اکستازی باعث کاهش میزان اکسیژن خون می شود، مصرف آن با مشروبات الکلی نیز مهلک و کشنده است.
اکستازی در شکل های متفاوت به صورت قرص یا کپسول و با پوشش های متنوع به فروش می رسد. بسیاری از اکستازی های موجود که به فروش می رسند جعلی و تقلبی بوده و درصد کمی از آنها با ماده «ام دی ام ای» ترکیب شده و بیشتر این قرص ها مواد ترکیبی دیگر را دربر دارد که بسیار کشنده و مهلک است. استفاده از این دارو باعث ایجاد حس عصبانیت، پرخاشگری، اضطراب و توهم می شود.
علف مرگ
حشیش( کانابیس ، علف، گرس، ماری جوانا) جزو آن دسته از مواد اعتیادآور است که بیشترین مصرف کننده را در جهان دارد و نزدیک به ۵/۲ درصد از جمعیت جهان، یعنی چیزی معادل ۱۴۰میلیون نفر از حشیش استفاده می کنند. حشیش به شکل های متفاوت از جمله جامد، گیاهی و روغنی است و در سیگار و پیپ و حتی در چای و بیسکویت استفاده می شود. حشیش به ویژه نوع گیاهی آن، باعث گیجی و سردرگمی شده و احساس آشفتگی و کلافگی به مصرف کننده می دهد. حشیش جزو توهم زاها دسته بندی می شود. استفاده از حشیش، فراموشی می آورد و مصرف کننده دچار این توهم می شود که زمان به کندی در حال گذر است. استفاده از حشیش پیش از رانندگی بسیار خطرناک و در بسیاری از موارد مرگبار اعلام شده است.
ال اس دی
اسید دی اتیلامید لیزرژیک که به اختصار آن را «ال اس دی» می خوانند، در گروه قوی ترین مخدرهای توهم زا جای دارد. این ماده در سال۱۹۳۸ توسط آلبرت هافمن – شیمیدان سوئیسی – کشف شد. هرچند هدف هافمن از کشف این ماده، درمان سرماخوردگی ساده بود اما اگر این شیمیدان می دانست که روزی ماده کشف شده اش به یکی از مخرب ترین مخدرها تبدیل می شود، شاید هیچ گاه این قدم را برای پیشرفت علم برنمی داشت.
یک یا دو ساعت از مصرف قرص های ال اس دی که می گذرد آثار سوءمصرف آن نمایان می شود. این ماده روی حواس بینایی و شنوایی تاثیر زیادی می گذارد و تغییرات فاحشی در ادراک فرد مصرف کننده ایجاد می کند؛ این تغییرات ممکن است شامل بد شکل کردن، عجیب و غریب کردن یا حتی زیبا جلوه دادن تصاویر و صداها باشد. حتی ممکن است هنگام استفاده از آن، فرد دچار اضطراب، سردرگمی و نگرانی شود؛ به ویژه اگر در مکانی غریب و ناآشنا مورد استعمال قرار گیرد. او ممکن است هر لحظه احساس ترس کند و از طرفی بی قراری شدیدی در خود احساس می کند.
از دیگر خطرات شدید استفاده از این قرص ها، گیجی، هذیان گویی و دیوانه وار رفتار کردن است. این ماده مخدر پس از مصرف باعث ایجاد تغییرات در حالت فیزیکی بدن نمی شود اما تأثیر منفی آن بر روح و روان، به حدی است که فرد پس از مصرف در صورت رانندگی به احتمال زیاد حادثه ای مرگبار را رقم خواهد زد؛ چراکه تاثیر آن از شش تا ۱۲ ساعت باقی مانده و قابلیت تصمیم گیری را از فرد سلب می کند. ال اس دی در طبقه A مواده مخدر دسته بندی شده و حداکثر مجازات برای متخلفان در این رابطه وجود دارد.
کوکائین
کوکائین ماده مخدری است که با عنوان گیاه کوکا در آمریکای جنوبی کشت می شود. برای قرن ها، شهروندان آمریکای جنوبی در جشن های سنتی، مهمانی ها، اوقات فراغت و حتی سرکار یا در منزل، برگ های این گیاه را به صورت آدامس می جویدند. کوکائین در دسته مهیج ها یا هیجان آورها تقسیم بندی می شود و به صورت استنشاقی، محلول در آب یا حتی به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. کوکائین که به صورت سیگار هم مورد استفاده قرار می گیرد مانند کریستال های کوچک است که داخل تنباکو، سیگار یا پیپ جاسازی شده و استعمال آن ۱۵دقیقه طول می کشد. کوکائین در دستهA مواد مخدر طبقه بندی شده و حداکثر مجازاتی که متوجه متخلفان در رابطه با کوکائین صادر می شود، حبس ابد یا پرداخت جریمه است.
تنفس مسموم
استفاده از سولونت ها و افشانه ها به عنوان یک نوع ماده مخدر، بدترین نوع استفاده از مواد مخدر به شمار می رود. این افشانه ها معمولا ماهیت طبیعی شیمیایی دارند و به طور صنعتی تهیه می شوند. مشهورترین آنها، حلال چسب است که می توان آن را به راحتی از فروشگاه های مربوطه تهیه کرد. از دیگر حلال های مخدر می توان به لاک ناخن، گاز فندک و نفت اشاره کرد. نوجوانان، بیشترین مصرف کنندگان این مواد اعتیادآور غیرمعمول هستند. از آنجایی که این مواد را به راحتی و با نازل ترین قیمت می توان تهیه کرد، معمولا قشر کم درآمد، فقیر و کودکان به این ماده روی می آورند. به عنوان مثال نوجوان های کازابلانکا و موراکو تنها با پرداخت ۱۰سنت، نوعی چسب که برای تعمیر لایه داخلی لاستیک دوچرخه استفاده می شود را تهیه می کنند و با ریختن آن در یک کیسه پلاستیکی و کشیدن نفس عمیق از داخل کیسه، به نوعی سرخوشی کاذب و بیهوشی دست پیدا می کنند که البته این روش یکی از خطرناک ترین روش های ممکن در استفاده از ماده مخدر است؛ زیرا گزارش های بسیاری از خفگی هنگام مصرف این مواد مرگبار در سراسر دنیا به ثبت رسیده است.
قارچ های روانگردان
در جهان بیش از ۱۸۰نوع قارچ مخدر وجود دارد که همگی آنها حاوی مواد سمی و توهم زا هستند. این نوع قارچ ها از سال های بسیار دور در مکزیک و قبایلی که در این کشور زندگی می کردند، مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما امروزه استفاده از این ماده آن چنان فراگیر شده که یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین ماده های طبیعی توهم زا در جهان به شمار می رود. ۲۰ دقیقه که از مصرف این قارچ ها می گذرد، توهم ناشی از اثر سوءمصرف این ماده در فرد ظاهر می شود البته استفاده از این قارچ ها به همین راحتی ها هم نیست و میزان سم موجود در برخی از آنها، آن قدر بالا است که در اثر انتخاب نادرست مرگ فردی که به اشتباه قارچ مخدر را مصرف کرده، حتمی است. نکته جالب و در عین حال قابل تأمل اینجاست که در برخی از کشورهای اروپایی، بدون درنظر گرفتن مهلک بودن این قارچ ها، اگر شخصی بخواهد این قارچ ها را بچیند، به شرط اینکه فردی را که قبلا این قارچ ها را چیده و با نوع آنها آشنایی دارد همراه خود ببرد، می تواند این کار را به راحتی انجام دهد؛ مثلا در کشور انگلستان استفاده از این قارچ ها آزاد است اما فرآیند آماده سازی و فروش آنها جرمی به حساب می آید که با آن برخورد می شود اما در برخی از کشورهای دیگر مانند هلند استفاده از این ماده از سوی دولت منع شده و با فرد خاطی به شدت برخورد خواهد شد. مصرف کنندگان آنها را به صورت خشک شده، پخته یا دم کشیده در چای و حتی به صورت خام استفاده می کنند.
ختماده مخدر «خت» سال های سال است که در کشورهای آفریقایی، یمن، سومالی و اتیوپی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که خت مانند آدامس جویده می شود، تاثیری مشابه با مواد مخدر آمفتامین دارد. این دارو که باعث تغییر رنگ دندان ها و لثه می شود، به سرطان دهان می انجامد ولی هنوز به صورت قانونی در برخی کشورهای آفریقایی مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ظاهری ماده مخدر خت، همانند چای سبز است که برگ ها و گل های آن خاصیت اعتیادآور دارند. این ماده مخدر در مناطق بومی شرق آفریقا کشت شده و استفاده می شود.
قرصی کشنده تر از تریاک
مشتقات اسید باربیتوریک که به عنوان داروی مسکن و خواب آور تجویز می شود نیز یکی از قرص هایی است که به عنوان ماده مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. البته در گذشته پزشک ها برای آرام کردن بیماران به عنوان یک مسکن این دارو را تجویز می کردند تا اینکه از قرن ۱۹ به بعد، باربیتوریک به عنوان یک ماده مخدر وارد بازار شد. اثرات سوء این دارو عبارتند از احساس آرامش ذهنی و فیزیکی بیش از حد، به طوری که انجام هرگونه فعالیت را از انسان سلب می کند و موجب وابستگی شدید برای برطرف کردن نیازها حتی نیازهای اولیه به اطرافیان می شود. به عقیده پزشکان اعتیاد به این دارو، چندین بار مخرب تر و خانمان سوزتر از اعتیاد به تریاک است.
کراکنوعی ماده مخدر با منشاء کوکائین است که می گویند از اوایل دهه ۸۰ میلادی ابداع شده است. کراک به صورت تکه های بلور است که به صورت تدخینی مصرف می شود. در ترکیب کراک ، نمک کلرید آمونیوم و مقدار کمی آب وجود دارد. برای افزایش حجم کراک در تولید آن از بی کربنات سدیم (جوش شیرین ) هم استفاده می شود. کوکائینی که از فرآیند تخلیص کراک به دست می آید درجه خلوص بالایی دارد.
علت نام گذاری کراک صدایی است که هنگام گرم کردن بلورها در اثر تبخیر آب ایجاد می شود. تفاوت کراک با کوکائین از نظر شیمیایی در آن است که برای تهیه کوکائین به شکلی که قابل تزریق باشد، لازم است که آن را با اسید کلریدریک خنثی کنند و کراک در واقع فرم خنثی نشده کوکائین است.
کراک ناخالص برخلاف انواع خالص تر کوکائین دارای قیمت پایینی است که باعث رواج آن در میان اقشار پایین جامعه می شود. در ایالت متحده مجازات همراه داشتن پنج گرم کراک حداقل پنج سال زندان می باشد که این برابر با مجازات همراه داشتن نیم کیلو پودر کوکائین است.داشتن قیمت پایین (نسبت به کوکائین)، وابستگی روحی و ضررهای بازگشت ناپذیر جسمی از مشخصه های کراک کوکائین هستند .البته کراکی که در ایران و خاورمیانه رواج دارد در واقع از هرویین به دست می آید وعوارضش چندین برابر خود هروئین است.
منبع